Burno vreme u kojem nastaje Rage Against the Machine
Debitantski album benda Rage Against the Machine, objavljen je 1992. godine. Baš tih godina politički i muzički uslovi predstavljali su savršenu oluju za njihovu oštru političku retoriku i vizionarski pristup. U to vreme Džordž H.V. Buš predstavlja svoj ,,Novi svetski poredak”, koji je nagoveštavao sve pohlepniji pomak ka neokonzervativnoj desnici u Americi. Bilo je tu i nemilih događaja kao što je brutalo prebijanje Rodnija Kinga od strane rasističkog LAPD, a što je prouzrokovalo i veliki talas nemira. Pa onda tu imamo i širenje neograničene moći vojno-industrijskog kompleksa. Sva ta dešavanja i goruće tenzije koje su se osećale u zemlji i širom sveta samo su još više raspalile političku odlučnost frontmena i repera Zeka De La Roče.
U takvim okolnostima nastao je bend Rage Against the Machine, a pokazalo se da je to pravao vreme za ovakav bend. Klinci iz predgrađa takođe su bili spremni za veliki bend koji je spojio rastuću fuziju repa i metala, a RATM je usavršio ovaj hibrid i krenuo napred. Njihov debitantski singl i dalje ostaje njihova najvažnija pesma – „Killing In The Name“ spaja hip-hop, funk i eksplozivne gitarske napade koji prate De La Ročine prkosne stihove o policijskoj brutalnosti i nekritičkom pokoravanju autoritetima.
Tako žestok singl i album doveli su do njihovog nastupa na Lollapalooza festivalu 1993. godine, pružajući festivalu jedan od njihovih najznačajnijih snimaka – gomilu klinaca iz predgrađa koji su poludeli u trenutku kada je gitarista Tom Morelo zasvirao uvodni rif.
Kako je nastala pesma Killing In The Name?
Prepoznatljivi rif pesme „Killing In The Name“ nastao je tokom Morelovih časova gitare. On je 2020. godine za Rolling Stone objasnio: „Pokazivao sam jednom učeniku kako se koristi drop D štim… Rekao sam mu: ‘Kada koristiš drop D štim, to ti sugeriše različite obrasce za prste.’ I prvi obrazac koji sam odsvirao bio je (zapevuši glavni rif iz pesme „Killing in the Name“).“ Shvativši da je pogodio pravu stvar, Morelo je odmah prekinuo čas i brzo snimio skicu rifa kako bi je kasnije pokazao članovima benda.
Uticaj Led Zeppelina na muziku benda Rage Against the Machine
Kao otvoreni obožavalac Led Zeppelina, Morelo iskreno govori o prepoznatljivom „dun-ut-dunt“ rifu koji prethodi De La Ročinom stihu „Now they do what they told ya“, jasno stavljajući do znanja da je pozajmio iz pesme „Good Times Bad Times“ sa debitantskog albuma Zeppelina iz 1969. godine. Gitarski uvod Džimija Pejdža svakako lebdi iznad pesme „Killing In The Name“, odražavajući opšti trend fascinacije savremenih umetnika muzikom šezdesetih i sedamdesetih godina, što je zajedničko za bendove kao što su Jane’s Addiction ili Pearl Jam, koji su takođe imali „fetish“ za Zeppelin.
0 Comments