1. Jumpin’ Jack Flash
Od samog početka pesme prisutan je zarazni distorzirani rif Kita Ričardsa, koji je i osnova energične atmosfere koju ova pesma poseduje. Ričards je jednom prilikom rekao da je inspiraciju za naslov pesme pronašao kada je čuo njihovog baštovana (Jack Dyer) kako se predstavlja i to mu je bilo jako zabavno.
2. Street Fighting Man
Ova pesma je više od pesme. Predstavlja refleksiju jednog vremena, himna mladalačkog duha i protesta. Ova pesma je cenzurisana u mnogim delovima sveta, ali njena poruka i energija su je učinili nezaustavljivom.
3. (I Can’t Get No) Satisfaction
Ovo je možda i najprepoznatljivija pesma The Rolling Stonesa i predstavlja pravi simbol rokenrola 60-ih godina prošlog veka. Zanimljivost vezana za ovu pesmu je to što je Kit Ričards rif iz pesme stvorio u snu. Probudio se, uzeo gitaru, odsvirao osnovni motiv i odmah se vratio nazad u krevet i zaspao.
4. Honky Tonk Woman
Pesma o ženama sa margine društva, privlačnim, ali i opasnim. Kit Ričards i Miks Tejlor su stvorili bluzerski, prljavi rif koji savršeno oslikava atmosferu noćnog bara, ispunjenog dimom i živom energijom. Pesma je odmah postala hit i stekla ogromnu popularnost, a i danas je neizostavan deo repertoara Rolling Stones-a.
5. Gimme Shelter
Kao uvodna pesma albuma Let It Bleed, “Gimme Shelter” pruža sliku sveta na ivici katastrofe, ali i tračak nade za preživljavanje u skloništu. Ričards je izjavio da je inspiraciju dobio posmatrajući oluju dok je bio na turneji, i taj osećaj neminovnosti i neizbežnosti je prisutan u svakom tonu pesme.
6. Sympathy For The Devil
Pesma je objavljena 1968. godine na albumu Beggars Banquet i jedno je od njihovih najkontroverznijih, ali i najfascinantnijih ostvarenja. Svojom provokativnom tematikom i mračnim zvukom, pesma je istovremeno očarala i izazvala negodovanje. Inspirisana romanom Majstor i Margarita Mihaila Bulgakova, pesma istražuje prirodu zla, prikazujući đavola kao naratora koji kroz istoriju preispituje ljudske grehe i društvene nepravde.
7. Midnight Rambler
Ova pesma, koju su napisali Mik Džeger i Kit Ričards, često se opisuje kao „blues opera“ zbog svoje strukture koja menja tempo, ritam i dinamiku, stvarajući pravu zvučnu priču. Inspirisana istinitim događajem i tematikom serijskog ubistva, “Midnight Rambler” istražuje najmračnije aspekte ljudske prirode i izaziva osećaj napetosti i neizvesnosti kod slušaoca.
8. Brown Sugar
“Brown Sugar” je pesma koja predstavlja samu suštinu Stonsa – energična, provokativna, i beskompromisna. Ona se i dalje izvodi na koncertima. Postala je jedna od njihovih kultnih numera koja ostavlja neizbrisiv trag u istoriji rock muzike.
9. Ruby Tuesday
“Ruby Tuesday” donosi priču o prolaznosti, slobodi i nedostižnosti jedne misteriozne žene, kroz melodiju koja očarava svojom lepotom.
10. Got The Blues
Sa svojom dubokom lirskom iskrenošću, bogatim aranžmanom i snažnim vokalima, pesma se i dalje smatra klasikom u rock muzici, odražavajući kako rock može biti duboko emotivan i ličan, dok istovremeno nosi duh blues tradicije.
Ova lista je objavljena u časopisu ,,Rolling Stone” 23.8.1990. godine uz komentar Kita Ričardsa:
,,I don’t fucking know way these are my favorites”.
0 Comments