b

Chick Corea

 Chick Corea - jedan od najvecih jazz velikana

Chick Corea – jedan od najvećih jazz velikana

Chick Corea je američki jazz klavirista i kompozitor, rođen 14. juna 1941. godine u gradu Chelsea, USA. Proslavio se kao član mnogih svetskih jazz grupa, a jedna od najpoznatijih bila je Return to Forever, čiji je i osnivač. Kasnih 1960-ih, kao član grupe koju je predvodio Miles Davis, doprinosi u stvaranju jazz fusion-a.

Zahvaljujući ocu imao je priliku da se upozna sa muzikom koju su stvarali jazz muzičari Charlie Parker, Dizzy Gillespie, Horace Silver, Bud Powell i Lester Young. Svi oni će mu biti idoli i imaće veliki uticaj na njegovu buduću karijeru.

Već u srednjoj školi je imao jazz trio koji je svirao muziku Horace Silver-a po lokalnim klubovima. Posle selidbe u New York, upisuje studije na visoko muzičkoj školi “Columbia” a zatim prelazi u skolu “Juilliard”.

Rani period karijere

Početkom 1960-ih, počinje svoju profesionalnu karijeru sarađujuci sa mnogim jazz muzičarima od kojih su najpoznatiji bili Stan Getz, Herbie Mann, Blue Mitchell i Mongo Santamaria. Svoj prvi album “Tones for Joan’s Bones”, snima 1966. ali ga objavljuje tek 1968. godine. Sledeći album “Now He Sings, Now He Sobs”, prolazi veoma dobro i dobija visoke ocene kako od kritičara tako i od kolega muzičara. Na albumu su svirali bubnjar Roy Haynes i basista Miroslav Vitous sa kojima će Corea imati čestu saradnju u svojoj budućoj karijeri.

Uporedo sa solo karijerom on počinje saradnju sa Miles Davis-om i pojavljuje se na njegovim legendarnim albumima “Filles de Kilimanjaro”, “In a Silent Way”, “Bitches Brew” i “On the Corner”. Takođe sa Miles Davis-om nastupa na koncertima i snima čuvene žive albume “Black Beauty: Live at the Fillmore West” i Miles Davis “At Fillmore: Live at the Fillmore East”. Saradnja sa Davis-om je trajala do kraja 1970. godine kada je završena njihova velika zajednička turneja. Na toj turneji grupa je bila sastavljena od velikih jazz imena kao što su: Keith Jarrett, (klavir), Steve Grossman (saxofon), Dave Holland (bas), Jack DeJohnette (bubnjevi), Airto Moreira (udaraljke).

Priznanja (nagrade)

^

Godine 1997. dodeljen mu je počasni doktorat za muziku na “Berklee College of Music”. Njegov album “Now He Sings, Now He Sobs” iz 1968. godine, uvršten je u “Grammy Hall of Fame” (1999).

^

Njegove legendarne pesme “Armando’s Rhumba”, “Spain”, “La Fiesta”, “500 Miles High” i “Windows”  se smatraju jazz standardima.

^

Uz Keitha Jarrett-a, Herbieja Hancock-a i McCoya Tyner-a, Corea se smatra jednim od najistaknutijih jazz klavirista u istoriji jazz muzike.

^

Vlasnik je 27 “Grammy” nagrada i bio nominovan više od 70 puta za tu nagradu.

^

Chick Corea je preminuo posle kraće bolesti na Floridi, 9. februara u svojoj 79. godini.

Izdvajamo

Kasniji period karijere

Grupu Return to forever, Corea formira 1972. godine. Kroz grupu će proći mnogo poznatih jazz muzičara kao što su Flora Purim, Stanley Clarke, Lenny White,
Bill Connors, Joell Farell, Al Di Meola. Return to forever je kao koncertna grupa postigla veliki uspeh i izdala je nekoliko odličnih albuma, od kojih su najpoznatiji “Have I Known You Before”, “No Mystery” i “Romantic Warrior”.

Acoustic i Electric bend su Core-ine grupe koje su u periodu između 1986. i 1994. godine izdale 10 albuma i održale mnogo koncerata. U tom periodu sa  Electric bend-om izdaje 7 a sa Acoustic bend-om 2 albuma kao i jedan svoj solo album pod imenom “Expressions”. U tom periodu takođe povremeno nastupa sa svojom grupom New Trio. U ovim postavama Chick Corea je imao izuzetno dobru saradnju sa basistom John Patitucci-jem i bubnjarem Dave Weckl-om.

U oktobru 2008. godine formira novu grupu Five Peace Band i sa njom kreće na svetsku turneju. Postava kojoj su činili Chick Corea, John McLaughlin, Kenny Garrett, Christian McBride i Vinnie Colaiuta turneju počinju po Evropi, da bi je tokom 2009. godine nastavili po Severnoj Americi i Aziji. U toku drugog dela turneje, bubnjara Vinnie Colaiuta menja Brian Blade. Posle uspešne turneje na tržistu se pojavljuje živi album grupe, “Five Peace Band – Live” i 2010. godine dobija “Grammy” nagradu za najbolji jazz instrumentalni album.

Saradnja

Corea je kao i ostali jazz velikani, sarađivao sa drugim jazz muzičarima i grupama. Sa Herbie Hancock-om kolegom i klaviristom je imao odličnu saradnju, koja se najvise manifestovala zajedničkim koncertima. Na tim koncertima imali su klavirske duele na kojima su izvodili svoje pesme kao i dela drugih jazz muzičara.

Sa Bela Fleck-om, koji je svirao banjo, snima album “The Enchantment” 2007. godine. Pesma “Spectacle” je doprinela da album bude  nominovan za “Grammy” nagradu.

Sledeće godine Corea sarađuje sa japanskom klaviristkinjom Hiromi Uehara i sa njom snima live album “Duet” (Chick Corea and Hiromi). Nakon tog albuma njih dvoje nastupaju u tokijskoj “Budokan areni” 30. aprila.

Tokom svoje karijere često se bavio povezivanjem savremene klasične i jazz muzike, i tom prilikom je sarađivao sa simfonijskim orkestrima i string quartetima.